Serwis internetowy poświęcony wydarzeniom ze świata piłki nożnej

Euro 2012

Euro 2012 – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej organizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę rozpoczną się 8 czerwca. W meczu otwarcia na Stadionie Narodowym zmierzy się Polska i Grecja. Spotkanie finałowe zostanie rozegrane 1 lipca na stadionie w Kijowie.

Antonio Cassano został ukarany przez UEFA grzywną w wysokości 15 tys. euro za komentarz na temat homoseksualizmu. Napastnik AC Milan wypowiedział się w tej kwestii w jednym z wywiadów w trakcie Euro 2012.

Zdarzenie miało miejsce 12 czerwca podczas wywiadu przed meczem Włochów z Chorwatami (1:1) w grupie C.

Cassano odniósł się w nim do kwestii homoseksualizmu w reprezentacji.

– Orientacja seksualna to indywidualna sprawa każdego człowieka. Niemniej mam nadzieję, że żadnego geja nie ma w naszym zespole – powiedział Cassano.

30-letni Włoch przeprosił za swój komentarz, który spotkał się z powszechną krytyką, nie uniknął jednak kary europejskiej federacji.

Piłkarzowi przysługuje prawo złożenia odwołania w ciągu trzech dni od otrzymania uzasadnienia decyzji UEFA.

 

Czytaj dalej

Dyrektor operacyjny UEFA Events Martin Kallen podczas konferencji prasowej podsumował Euro 2012 – turniej mistrzostw Europy organizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

W opinii Kallena był to „wspaniały turniej, wyznaczający na przyszłość standardy organizacyjne”. Działacz UEFA chwalił zarówno atmosferę, organizację i poziom sportowy mistrzostw informując, że około 90 procent ankietowanych kibiców czuło się bezpiecznie na stadionach, a poziom satysfakcji pytanych o różne aspekty organizacji wynosił od ponad 80 do ponad 90 procent. Bardzo wysoko oceniły organizatorów także uczestniczące w turnieju narodowe reprezentacje.

Euro 2012 to mistrzostwa rekordowej frekwencji w Strefach Kibica – poinformował działacz UEFA wskazując na liczbę ponad siedmiu milionów osób, które przewinęły się przez strefy w obu krajach podczas trwania turnieju.

Największą popularnością wspólne kibicowanie cieszyło się w stolicach – w kijowskiej Strefie Kibica bawiło się łącznie blisko 2,2 mln osób, w warszawskiej – ponad 1,4 mln. Mecz finałowy we wszystkich ośmiu miastach obejrzało łącznie 539 tysięcy osób.

UEFA jest również usatysfakcjonowana frekwencją na stadionach, na których mecze obejrzało 1,44 mln widzów. Największą liczbę kibiców odnotowano w Kijowie, gdzie spotkanie Szwecja – Anglia obejrzało 64 640 osób. W Polsce najliczniejsza była widownia na meczu otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie zgromadziło się 59 070 widzów. Średnia frekwencja na meczach Euro 2012 wyniosła 46 450 osób.

– Wskaźnik wypełnienia stadionów w stosunku do rozprowadzonych biletów wyniósł 98,6 procent. To bardzo dobry wynik, biorą pod uwagę, że część posiadaczy biletów z różnych względów – losowych, zdrowotnych czy biznesowych – nie mogła z nich skorzystać – uważa Martin Kallen.

 

Czytaj dalej

Po powrocie z krótkiego urlopu Franciszek Smuda odpowiedział na wywiad Roberta Lewandowskiego – napastnik BVB i reprezentacji Polski skrytykował selekcjonera za fatalną postawę Polski na Euro 2012.

Jeszcze rano Smuda nie znał wypowiedzi jednego ze swoich liderów – dopiero przyjechał z tygodniowego urlopu, podczas którego starał się odciąć od mediów. Popołudniem przeczytał wywiad, kilka chwil temu podzielił się z nami swoimi refleksjami.

– Najlepiej, gdybym w ogóle nie wypowiadał się na ten temat – mówi Smuda. – Młody jest – Robert Lewandowski – ma prawo popełniać błędy. Wybaczam mu wszystko, co na mnie powiedział. Pomagałem mu jak mogłem. Zresztą tak jak wszystkim piłkarzom, nie miałem zamiaru nikomu szkodzić, bo mieliśmy przecież wspólny cel.

Czasem nawet szedłem na kompromisy, bo sądziłem, że to pomoże drużynie. Inni pretensji nie mają. Szkoda, że tak teraz wyszło, ale nie mam zamiaru odpowiadać, kopać się. Nie ma sensu, zbyt wiele radości daliśmy ludziom tymi trzema meczami, momentami naszej dobrej gry, żeby teraz to wszystko rozwalić.

 

Czytaj dalej