Serwis internetowy poświęcony wydarzeniom ze świata piłki nożnej

Jan Urban nie jest już trenerem Legii Warszawa. Wielokrotny reprezentant Polski po meczu w Zabrzu przeżył deja vu, zarząd klubu ze stolicy zrezygnował z jego usług po raz drugi w ciągu niespełna 4 lat, a jego miejsce zajął były reprezentant Norwegii Henning Berg.

Legia Warszawa

Legia Warszawa fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Jan Urban po raz pierwszy związał się z warszawskim klubem w czerwcu 2007 roku, zdobył Puchar i Superpuchar Polski, ale nie potrafił sięgnąć po mistrzostwo i zaistnieć w Europie. Po niespełna trzech latach Legia zrezygnowała z usług zdobywającego pierwsze trenerskie szlify w Hiszpanii Urbana, a jego miejsce na zajął Maciej Skorża, który spędził w Warszawie dwa sezony. Po jego zwolnieniu w maju 2012 roku trenerem Legii ponownie został Urban. Pod jego wodzą Legia bardzo szybko pożegnała się z Europa League, jednak głównym celem stawianym przed drużyną było zdobycie mistrzostwa Polski i walka o Champions League. Drużyna z Łazienkowskiej 3 na koniec sezonu 2012/2013 świętowała dublet i z nadzieją patrzyła w kierunku eliminacji do piłkarskiego raju. Niestety po raz kolejny jego wrota okazały się zamknięte dla drużyny z Polski. Później było już tylko gorzej, fatalna postawa w Europa League, 6 porażek w lidze, a na koniec odpadnięcie w 1/8 finału Pucharu Polski po słabej grze z Górnikiem Zabrze i 19 grudnia Legia po raz drugi pożegnała się z trenerem Urbanem.

Jego miejsce na ławce trenerskiej w drużynie mistrza Polski zajmie Henning Berg. Były reprezentant Norwegii przez 3 lata bronił barw Manchesteru United, a przez 7 związany był z Blackburn Rovers, ale czy będzie potrafił przełożyć swoje piłkarskie doświadczenie na realia polskiej piłki? W jego trenerskim CV próżno szukać sukcesów, prowadzenie FK Lyn, Lillestrøm SK, czy przez krótki okres Blackburn nikogo na kolana nie powala.

Prezes Bogusław Leśnodorski jest przekonany o słuszności podejmowanych przez zarząd warszawskiego klubu decyzji, jego zdaniem Norweg podniesie jakość klubu i poprowadzi drużynę do sukcesu na europejskiej arenie. Berg jest drugim wielkim piłkarzem po Jose Mari Bakero, który zdecydował się poprowadzić polski klub, co nie wątpliwie ma swoje plusy – jako piłkarz wygrywał m.in rozgrywki Premier League i Champions League, ale czy jego przyjście nagle odmieni postawę Legii na boisku?

Od lipca do grudnia prowadzona przez Urbana Legia rozegrała 35 meczy, w eliminacjach Champions League, Europa League, T-Mobile Ekstraklasie i Pucharze Polski. Kiedy po raz ostatni Polska drużyna rozegrała tyle meczy w walce o punkty w ciągu pół roku? Nigdy! Dlatego trudno się dziwić, że piłkarze, którzy tyle spotkań rozgrywali w ciągu całego sezonu, nagle będą wstanie rozegrać taką ilość meczy w kilka miesięcy.

Do tego dochodzą zmiany kadrowe zachodzące w drużynie aktualnego mistrza Polski. Legia regularnie sprzedaje wybijających się zawodników, a najlepszymi przykładami są tu Marcin Komorowski, Maciej Rybus, Artur Jędrzejczyk, czy Rafał Wolski. Po zdobyciu mistrzostwa Polski klub opuścił Danijel Ljuboja, w jego miejsce nie pojawił się nikt, kto mógłby podnieść jakość zespołu, a do tego doszło pasmo kontuzji regularnie wykluczające z gry kluczowych zawodników i porażka gotowa.

W takich okolicznościach sukcesu nie odniósł by ani Josep Guardiola, ani Jose Mourinho, czy odniesie go Berg? Zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *