Serwis internetowy poświęcony wydarzeniom ze świata piłki nożnej

Stadion Narodowy w Warszawie wybudowany specjalnie na Euro 2012, będzie nosił imię najwybitniejszego trenera w dziejach polskiej reprezentacji – Kazimierza Górskiego.

Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia legendarnego trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierza Górskiego. Uchwałę przygotowała sejmowa komisja kultury fizycznej i sportu. – Dożyliśmy doniosłej chwili – przyznał jeden z „Orłów” Górskiego, Lesław Ćmikiewicz.

„Sejm, wyrażając wdzięczność i szacunek Kazimierzowi Górskiemu, najwybitniejszemu trenerowi w historii poslkiej piłki nożnej, wnioskuje o nazwanie jego imieniem Stadionu Narodowego w Warszawe” – głosi uchwała.

– Kiedy w Warszawie rozgrywany jest ostatni mecz Euro 2012, to dobry czas, by uhonorować najwybitniejszego polskiego trenera w historii – mówił szef komisji sportu Ireneusz Raś (PO), prezentując uchwałę.

Parlamentarzyści przyjęli uchwałę oklaskami i owacją na stojąco.

Na sejmowej galerii byli m.in. piłkarze z drużyny Górskiego Henryk Kasperczak i Lesław Ćmikiewicz oraz syn Górskiego, Dariusz.

Ćmikiewicz, który był pomocnikiem w kadrze Kazimierza Górskiego przyznał, że nadanie „Narodowemu” imienia trenera jest „doniosłą chwilą”. Jak przypomniał, przyczyniło się do tego m.in.  Stowarzyszenie „Orły Górskiego”, ale też zawodnicy, którzy wyszli z inicjatywą nazwania stadionu imieniem trenera.

– Dożyliśmy doniosłej chwili. Jesteśmy wdzięczni trenerowi Górskiemu – to wyraz szacunku dla jego pamięci i dokonań. Myślę, że – zwłaszcza teraz po Euro – brakuje nam człowieka, który zmieniłby oblicze polskiej piłki i opinię o niej. Tęsknimy za nim – powiedział Ćmikiewicz.

 

 

Kazimierz Górski legendarny trener, który doprowadził reprezentację Polski do największych sukcesów w historii. To pod jego batutą Polska zremisowała z Anglią 1:1 na Wembley 1973, to właśnie Górski doprowadził reprezentację do trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata RFN 1974 – a to tylko niektóre z jego sukcesów.

 

Anglia – Polska 1:1 Wembley 1973

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zYX-8AWWUB4[/youtube]

 

Mistrzostwa Świata RFN 1974

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5aVXM4UGs0g[/youtube]

 

Źródło: stadiony-swiata.pl/tvn24