Serwis internetowy poświęcony wydarzeniom ze świata piłki nożnej

W rewanżowym spotkaniu ostatniej rundy eliminacji Europa League Lech Poznań pokonał na wyjeździe Videoton 1:0, zwycięską bramkę dla mistrzów Polski zdobył Tomasz Kędziora.

Lech Poznań

Tomasz Kędziora przypieczętował awans Lecha Poznań do fazy grupowej Europa League foto: PAP

Po spokojnych pierwszych minutach rywalizacji w Szekesfehervar do ataku odważniej ruszyli gospodarze, a dwie dobre okazję miał ustawiony najwyżej Robert Feczesin, jednak dwukrotnie dobrze interweniował Jasmin Burić. W odpowiedzi zza pola karnego uderzył Szymon Pawłowski, jednak spokojnie interweniujący Branislav Danilović poradził sobie ze strzałem skrzydłowego Lecha.

W kolejnych minutach cały czas optyczną przewagę na boisku miał Videoton, jednak to nie przekładało się na dobre okazję pod bramkowe, do których nie dopuszczał Lech.

Po zmianie stron Videoton starali się poderwać Istvan Kovacs i Mirko Ivanovski, jednak ich nadzieje szybko rozwiali mistrzowie Polski.

W 55. minucie dość niespodziewanie do prostopadłego podania ruszył Denis Thomalla i o mały włos nie ubiegłby wybiegającego z bramki Danielovicia. Chwilę później piłkę w pole karne z rzutu wolnego posłał Barry Douglas, Marcin Kamiński przytomnie zgrał piłkę głową, błąd popełnił bramkarz gospodarzy, a niepilnowany Tomasz Kędziora z dużym spokojem trafił do siatki.

Zaskoczeni takim obrotem spraw gospodarze stracili wiarę i chęci do gry, a kolejne okazję stwarzał sobie Lech, jednak swoich okazji nie potrafili wykorzystać Pawłowski i Thomalla. W odpowiedzi na uderzenie z dystansu zdecydował się aktywny w pierwszym spotkaniu obu drużyn Adam Gyurcso, jednak jego próba minęła bramkę mistrza Polski.

W końcówce spotkania Videoton starał się jeszcze poderwać Ivanovski, jednak jego indywidualne akcje szybko stopowali defensorzy Lecha. W odpowiedzi kolegów z ofensywny starał się dobrym podaniem obsłużyć wprowadzony w końcowych minutach Gergo Lovrencsics, jednak nienajlepsze podania skrzydłowego podały łupem obrońców, a ostatnie z nich zmarnował młody Piotr Kurbiel.

Ostatecznie Lech pokonał Videoton w dwumeczu 4:0 i po pięciu latach przerwy ponownie awansował do fazy grupowej Europa League, którą w 2010 roku również jako mistrz Polski przeszedł jak burza. Losowanie fazy grupowej Ligi Europy już jutro w siedzibie UEFA w Nyonie.

Videoton FC – Lech Poznań 0:1 (0:0)